puduhepa-eriste-1

Ev Yapımı ERişteMizin Hikayesi

Anadoluda makarnanın atası olarak kabul edilen ve halk arasında ev yapımı makarna olarak bilinen erişte ülkemizde genellikle yaz aylarında hazırlanıp kış aylarında tüketilen geleneksel gıdalarımızandır. Dünya’nın farklı ülkelerinde farklı şekillerde yapılan erişte içinde bulunan sebze , yumurta , buğday unu sayesinde besleyici doğal bir gıdadır.

Ülkemizde yaygın olarak yapılan sade eriştenin içinde buğday unu, tuz, su ve yumurta bulunmaktadır. Bunun yanı sıra son zamanlarda sebzeli erişte yapımıda yaygınlaşmıştır. kapya biberli, ıspanaklı, pancarlı erişte bunlardan bazılarıdır.çocukların seveceği bir besin halini almıştır.

Sade erişte için un, yumurtası,tuz ve su karışımı ile sert bir erişte hamuru yoğurulur hamur bir müddet dinlendirildikten sonra bezelere ayrılır daha sonra açılıp saç üzerinde pişirilir sonra ince şeritler halinde kesimi yapılır. Kesilen erişteler temiz örtüler üzerine serilip kurutulur.

EV Yapımı Erişte Seçeneklerimiz

 

Sebzeli erişte için un yumurta sebze püresi ( Ispanak, Kapya Biberi , Pancar , Domates ) su karışımı ile erişte hamuru yoğurulur daha sonra açılıp saç üzerinde hafifçe kurutulur bazı bölgelerde bu kurutma işlemi serilerek kurutulurken bizim ürettiğimiz erişteler saç üzerinde açıldıktan hemen sonra kurutularak işlenmektedir. bu sayede kurutma işlemi esnasında küf , maya ve toz sebebi ile oluşabilecek bozulmalarında önüne geçilmektedir.

Elde kesip kuruttuğumuz erişteler sade, ıspanaklı , kapya biberli ve karışık olarak şeffaf poşetlere koyulup size ulaştırılmak üzere paketlenir !

Ayrıca Puduhepa Ailesi olarak biz Ev Yapımı Tarhana‘da üretiyoruz. Alışveriş yapmak isterseniz mağazamızı ziyaret edebilirsiniz.

Youtube kanalımızı ziyaret ederseniz ürettiğimiz el emeği ürünlerin hikayesi konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Gizlilik Seçenekleri
Bu web sitesi kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internette çalışmak çezelerler kullanılabilir. Bu çerezlerin bu web sitesinde kullanılmasını kabul edersiniz.