puduhepa kahvaltı

Boğazkale Kaymakamlığının teşvik ve destekleriyle kurulan “Puduhepa Girişimci Kadınlar Üretim ve İşletme Kooperatifi” Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından kabul edilen Teknik Destek Projesi ile ülke genelinde satış yapmaktadır. Puduhepa Ailesinin faaliyet gösterdiği tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Dulkadiroğulları Konağında, kadınlar çeşit çeşit el emeği ürünler ve yöresel kahvaltı sunmaktadır. Dulkadiroğulları Konağının geçmişi 350 yıl öncesine dayanmaktadır. 1664 yılında Çorum’un Boğazkale ilçesinde inşa edilen konak, Dulkadiroğulları soyundan gelen Dölarslan ailesine aittir. Konak ayrıca “Ağaların Konağı” olarak da bilinmektedir.

Puduhepa Ailesinin üreten kadınları bez bebekten yastığa, havludan kolye, yüzük gibi takılara kadar birçok şey üretmektedir. Tüm bu üretilenler hem Dulkadiroğulları Konağında hem de internet sitesi üzerinde satışa sunulmaktadır. Bu sayede Puduhepa Ailesi hem bölgenin turizmine katkıda bulunmakta hem de ekonomik ve sosyal anlamda kazanç elde etmektedir. Tarihi yapı içerisindeki yöresel ürünler büyük ilgi görmekte ve böylece yörenin tanınırlığının artırılmasına ön ayak olmaktadır. Tüm bunların dışında Puduhepa Ailesi ayrıca yöresel kahvaltı yerleri arasında da öne çıkmaktadır.

Puduhepa Yöresel Kahvaltı servisinde Yok Yok

Puduhepa Ailesi, hazırladığı kahvaltı ile hem gözleri hem de mideleri doyuruyor. Yöresel kahvaltı sunan Puduhepa Ailesi, zengin kahvaltılık ürünleriyle göz dolduruyor. Peki bu kahvaltıda neler var?

Fasulye kavurması 

Menemen

Soğan kavurma

Sahanda yumurta

Oğmaç

Patates kızartması

Sebze kızartması

Patates piyes

Çeşit çeşit peynirler

Reçeller

Gözlemeler

puduhepa yöresel kahvaltı

Burada yapılan gözlemeler lor peynirli, ıspanaklı, soğanlı veya patatesli olarak hazırlanıyor. Dolayısıyla zevkinize göre isteğiniz şekilde tercih edebileceğiniz gözlemeler mevcuttur.

Listede öne çıkanlardan biri olan oğmaç, yöresel kahvaltılık ürünlerden biridir. Oğmaç, yumurta ve yufka ekmekle yapılan, yöreye ait oldukça lezzetli bir kahvaltılıktır.

Barışın keşfedildiği topraklardaki bu yöresel kahvaltıyı tatmanız ve Unesco Kültür Mirası listesindeki Hattuşa’yı gezmeniz için Dulkadiroğulları Konağına davetlisiniz !

Çorumlu ünlü ressam Bünyamin Balamir’in yorumlarıyla Pudehepa Ailesini tanıyabileceğiniz, ayrıca Puduhepa’nın dolu dolu kahvaltısını da görebileceğiniz videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bünyamin Balamir ‘den Puduhepa Ailesi

Puduhepa Ailesi Girşimci Kadınlar Kooperatifi medeniyetin beşiği Boğazkale / Hattuşa ‘da kurulmuş bir kooperatiftir. Bizleri ziyarete gelen Çorumlu hemşerimi…

Kahvaltı dışında da burada bulabileceğiniz yemeklikler bulunmaktadır. Bunlar; tarhana, erişte, kuşburnu, patlıcan ve salçadır. Bu yemekliklerden de satın alabilir ve yöresel lezzetleri evinize taşıyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Gizlilik Seçenekleri
Bu web sitesi kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internette çalışmak çezelerler kullanılabilir. Bu çerezlerin bu web sitesinde kullanılmasını kabul edersiniz.